Dauguma mobiliųjų telefonų vartotojų mano, kad negalėtų gyventi be mobiliojo telefono. Tokie mobilieji telefonai, kokius šiandien žinome, egzistuoja pastaruosius 20 metų.
Kada buvo išrasti mobilieji telefonai?
Mobilieji telefonai, ypač išmanieji telefonai, kurie šiandien tapo neatskiriama mūsų dalimi, yra palyginti nauji. Tačiau mobiliųjų telefonų istorija siekia 1908 metus. Kai Jungtinėse Amerikos Valstijose, Kentukyje buvo išduotas leidimas belaidžiam telefonui.
Mobilieji telefonai buvo išrasti 1940-aisiais, kai „AT&T“ dirbantys inžinieriai sukūrė mobiliųjų telefonų bazinių stočių elementus. Pirmieji mobilieji telefonai iš tikrųjų nebuvo mobilieji telefonai. Jie buvo dvipusiai radijo imtuvai, leidę žmonėms, pavyzdžiui, taksi vairuotojams ir pagalbos tarnyboms, bendrauti.
„Motorola“ 1973 metų balandžio 3 dieną buvo pirmoji įmonė, kuri masiškai pagamino pirmąjį nešiojamąjį telefoną. Šie pirmieji mobilieji telefonai dažnai vadinami 0G mobiliaisiais telefonais arba nulinės kartos mobiliaisiais telefonais. Šiandien dauguma telefonų turi 3G ar 4G mobiliąsias technologijas.
„Nokia“ pirmiausia pateko į telekomunikacijų pramonę kaip telekomunikacijos įrangos tiekėja kariuomenei. Ir į mobiliųjų telefonų rinką pateko devintojo dešimtmečio pabaigoje.
Reikšmingos datos mobiliųjų telefonų istorijoje
Mobilieji telefonai turi ilgą istoriją. Ji prasidėjo nuo abipusio ryšio perdavimo tarp judančių transporto priemonių. Vėlesniais metais pagrindiniai iššūkiai buvo susiję su suderinamų standartų kūrimu ir įrenginių patikimumo užtikrinimu.
XX amžius
1926 metais „Deutsche Reichsbahn“ maršrute tarp Berlyno ir Hamburgo pirmosios klasės keleiviams buvo pasiūlyta pirmoji sėkminga mobiliosios telefonijos paslauga.
1946 metais Čikagoje įvyko pirmasis skambutis automobiliniu radiotelefonu. Dėl nedidelio radijo dažnių skaičiaus paslauga greitai išsisėmė.
1956 metais Švedijoje pradėjo veikti pirmoji automatizuota mobiliųjų telefonų sistema privačioms transporto priemonėms. Įrenginys, skirtas automobiliui buvo sumontuotas panaudojant vakuuminių vamzdžių technologiją su rotoriu ir svėrė 40 kg. Iš viso buvo 125 abonentai tarp Stokholmo ir Geteborgo.
1969 metais įsteigta Šiaurės šalių mobiliojo telefono (NMT) grupė. Joje dalyvavo inžinieriai iš Švedijos, Danijos, Norvegijos ir Suomijos. Tikslas buvo sukurti mobiliųjų telefonų sistemą. Kuri, skirtingai nei JAV diegiamos sistemos būtų orientuota į prieinamumą.
1973 metais „Motorola“ ryšių sistemos padalinio generalinis direktorius dr. Martin Cooper, pirmą kartą paskambino mobiliuoju telefonu, naudodamas 1,1 kg sveriantį įrenginį.
XX amžiaus IX dešimtmetis
1982 metais Stokholme susirinko inžinieriai iš vienuolikos Europos šalių. Norėta išsiaiškinti, ar techniškai ir politiškai įmanoma vientisa visos Europos skaitmeninė telefono sistema. Grupė priėmė Šiaurės šalių bendradarbiavimo modelį ir padėjo tarptautinio standarto pagrindus.
1985 metais Didžiojoje Britanijoje komikas Ernie Wise pirmą kartą viešai paskambino mobiliuoju telefonu. Iš Dicken užeigos, esančios Šv. Kotrynos doke, į „Vodafone“ būstinę.
1987 metais patvirtintos GSM standarto techninės specifikacijos. Pagrindinis dėmesys buvo skiriamas ryšio tarp valstybių užtikrinimui, skambučių kokybei ir mažoms sąnaudoms.
XX amžiaus X dešimtmetis
1992 metais Didžiojoje Britanijoje buvo išsiųsta pirmoji pasaulyje SMS žinutė. Tuo metu 22 metų Neil Papworth buvo telekomunikacijų darbuotojas. Buvo pavesta sukurti „Vodafone“ pranešimų siuntimo paslaugą. Tekstinė žinutė buvo palinkėjimas – „Linksmų Kalėdų“ ir buvo išsiųsta Richard Jarvis – „Vodafone“ direktoriui. Jis tuo metu dalyvavo savo biuro kalėdiniame vakarėlyje.
1996/1997 metais Didžiojoje Britanijoje 16% namų ūkių turėjo mobiliuosius telefonus. Praėjus dešimtmečiui šis skaičius išaugo iki 80%. Spartų augimą iš dalies lėmė pirmosios „Vodafone Prepaid“ „Pay as you go“ – nesutartinės telefono paslaugos pradžia 1996 metais.
1998 metais pirmiesiems mobiliesiems telefonams parduodamas turinys buvo skambėjimo signalas, kurį išleido Suomijos „Radiolinja“.
1999 metais emocijas išrado Shigetaka Kurita Japonijoje. Skirtingai nuo pirmtakų šypsenėlių, jaustukai buvo paveikslėliai. Tais pačiais metais Didžiojoje Britanijoje pirmą kartą mobilųjį telefoną buvo galima įsigyti už mažiau nei 40 svarų.
Pirmasis „BlackBerry“ telefonas taip pat buvo pristatytas 1999 metais. Pasižymintis ypač lengva naudotis el. pašto paslauga. „BlackBerry“ telefonai buvo laikomi geriausiu to meto verslo įrankiu. Leidžiančiu vartotojams iš bet kurios vietos skaityti ir atsakyti į el. laiškus. Tai paskatino 83% vartotojų skaityti ir atsakyti į darbo elektroninius laiškus atostogų metu.
2000 metais populiarusis „Nokia 3310“ užkariavo parduotuvių lentynas. Parduota daugiau kaip 126 milijonai vienetų. 2000 metais lapkritį Japonijoje pasirodė pirmasis parduodamas fotoaparatas „The Sharp J-SH04“. Vienintelis reikalavimas – naudojimasis tik Japonijoje. Europa neturėjo savo pirmojo telefono su fotoaparatu, iki kol 2002 metais pasirodė „Nokia 6750“.
XXI amžiaus I dešimtmetis
2003 metais 3G standartas buvo pradėtas taikyti visame pasaulyje. Prasidėjo mobiliojo interneto amžius ir atsivėrė kelias išmaniųjų telefonų populiarėjimui. Honk Kong „Hutchinson Wampoa“ priklausanti „Three“ pasiūlė pirmąjį 3G tinklo ryšį Didžiojoje Britanijoje su kitomis šalimis. „Three“ pasiūlė trejetą 3G telefonų: „Motorola A830“, „NEC e606“ ir „NEC e808“.
Nepalas buvo viena iš pirmųjų pietų Azijos šalių, pradėjusių teikti 3G paslaugas. Viena iš pirmųjų kompanijų Nepale, pasiūliusių šią paslaugą Evereste – „Ncell“.
2007 metais debiutavo „iPhone“. Didžiojoje Britanijoje buvo galima įsigyti tik „O2“ už 499 dolerius.
2008 metais pasirodė pirmasis „Android“ telefonas – „T-Mobile G1“. Dabar pramintas „Android“ telefonų O.G. Tai buvo pirmtakas „Android“ išmaniųjų telefonų, kuriuos šiandien naudojame. Turėjo fizinę klaviatūrą ir „BlackBerry“ stiliaus rutulį, skirtą navigacijai. Šiais metais taip pat atsirado „Apple“ programų parduotuvė ir „Android Market“, vėliau pervadinta į „Google Play Store“. Atvėrusi kelią mūsų šiuolaikinių programų kultūrai ir sukūrusi 77 milijardų dolerių vertės pramonę.
2009 metais „O2“ viešai paskelbė, kad sėkmingai pristatė 4G ryšį naudodama šešis „LTE“ bokštus Slough mieste, Didžiojoje Britanijoje. „Huawei“ teikiama technologija pasiekė 150 Mbps spartą.
Tais metais pradėjo veikti ir „WhatsApp“, leisdama klientams siųsti ir priimti skambučius ir žinutes internetu. Dabar pranešimų siuntimo sistemoje yra 1,2 milijardo vartotojų, per dieną siunčiančių daugiau nei 10 milijardų pranešimų. Dėl to ji 50% populiaresnė nei susirašinėjimas tradicinėmis teksto žinutėmis.
2010 metais „Samsung“ pristatė savo pirmąjį „Galaxy S“ išmanųjį telefoną. Pralenkęs buvusius „Android“ gigantus „HTC“. „Samsung Galaxy S“ asortimentas vis dar yra populiariausias „Android“ prekės ženklas.
XXI amžiaus II dešimtmetis
2012 metais britai per mėnesį siųsdavo milijardą žinučių. Tekstinių žinučių apimtis pasiekė aukščiausią tašką – vien Didžiojoje Britanijoje jų buvo išsiųsta 151 mlrd.
2016 metais visame pasaulyje paleista „Pokemon Go“ programa. Nemokamas papildytos realybės žaidimas naudoja išmaniojo telefono kamerą ir vietą, kad parodytų „Pokemon“ personažus realiame pasaulyje. Žaidimo tikslas yra nukeliauti į skirtingas vietas ir surinkti kuo daugiau „Pokemon“.
2017 metais buvo pristatyta atnaujinta „Nokia 3310“ versija. Aprūpinta pagrindinėmis funkcijomis – naršymu internete, spalvingu ekranu ir netgi fotoaparatu. Nepaisant to, išsaugotos originaliojo „Nokia 3310“ savybės. Įskaitant dizainą, ypač ilgą baterijos veikimo laiką ir net atnaujintą „Snake“ versiją. Puikiai pasirodė technikos parodoje „Mobile World Congress“ (MWC) ir buvo vienas didžiausių metų hitų.
„Apple“ pažymėjo dešimties metų sukaktį su išmaniojo telefono žaidimu.
Telefonai, sukūrę istoriją
XX amžius
Nuo 80-ųjų stiliaus „telefonų“ iki ikoniškų „Nokia“ telefonų – tai keletas telefonų, kurie peržengė to meto galimybių ribas ir nutiesė kelią šių dienų išmaniesiems telefonams.
1985 metai – „Motorola Dynatac 8000X“. Žinomas kaip „plyta“ ir matomas daugelyje 1987 metų filmo „Wall Street“ scenų. „Motorola Dynatac 800X“ buvo pirmasis rankinis mobilusis telefonas, paskelbęs naujos eros pradžią. Kaina – traukianti akį – 3000 svarų sterlingų.
XX amžiaus X dešimtmetis
1992 metai – „Nokia 1011“. Pirmasis masiškai pasaulyje pagamintas telefonas, kuriame buvo naudojamas naujasis GSM skaitmeninis standartas. Telefonas turėjo monochrominį skystųjų kristalų ekraną, ištraukiamą anteną ir atmintį saugančią 99 telefonų numerius.
1996 metai – „Motorola StarTAC“. Išleidimo metu brangiausias ir geidžiamiausias telefonas rinkoje. „StarTac“ debiutavo atverčiamo modelio dizainu ir buvo lengviausias bei mažiausias telefonas rinkoje. Tai taip pat buvo pirmasis telefonas, kuris buvo parduotas kaip prabangos prekė.
1997 metai – „Hagenuk GlobalHandy“. Mažai žinomas vokiečių pagamintas ir nepraktiškai mažas telefonas. Pirmasis telefonas, kuriame nebuvo matomos išorinės antenos.
1998 metai – „Siemens S10“. Pirmasis „Siemens S10“ telefonas su spalvotu ekranu. Nors jo neįkvepiantis dizainas ir 97 x 54 pikselių mažas ekranas nesugebėjo uždegti pasaulio, jis pralaužė ledus mobiliųjų telefonų istorijoje.
1998 metai – „Nokia 5110“. 1999 metų Londono mados savaitės rėmėja sulaukė pasisekimo.
1999 metai – „Nokia 7110“. Pirmasis telefonas turintis WAP naršyklę. Veikė labai lėtai ir daugumai vartotojų buvo mažai naudinga. Vis dėlto tai buvo didelis žingsnis daugiafunkcionalumo link, kuris yra šių dienų išmaniųjų telefonų pagrindas.
1999 metai – „Motorola Timeport“. Tai buvo pirmasis trijų juostų GSM telefonas galintis veikti visame pasaulyje.
2000 metai – „Nokia 9210 Communicator“. Pirmasis rimtas bandymas naudoti mobilųjį telefoną, kuriame veikia internetas. Jis svėrė apie 400 g. Turėjo 8 MB saugyklos vietos ir visą klaviatūrą, kurią naudojo kaip asmeninį organizatorių, taip pat kaip interneto naršyklę ir el. paštą.
2000 metai – „Sharp J-SH04“. Pirmasis tik Japonijoje komerciškai parduodamas telefonas su fotoaparatu. Skiriamoji geba buvo 0,11 MP.
2000 metai – „Nokia 3310“. Legendiškai tvirtas „Nokia 3310“ buvo vienas perkamiausių visų laikų telefonų. Akumuliatorius veikė kelias dienas, o pats įrenginys buvo lengvas bei telpantis į kišenę – tik 133 g. Taip pat buvo pristatytas žaidimas „Snake“. Pritaikomi skambėjimo tonai ir tylus „vibracijos“ režimas.
XXI amžius
2003 metai – „Nokia 1100“. „Nokia 1100“ kaip pagrindinis telefonas besivystančioms šalims buvo išleistas 2003 metais.
2004 metai – „Motorola Razr V3“. Paskutinis puikus „flip“ telefonas „Razr“ buvo itin plonas – tik 14 mm. Turėjo neįprastą aliuminio išorę. Ironiška, bet didžiulė „Razr“ sėkmė greičiausiai buvo pagrindinė „Motorola“ žlugimo priežastis. Akivaizdu, kad Jungtinių Amerikos Valstijų telefonų gamintojo per didelis pasitikėjimas šia sėkminga serija privertė kompaniją atsilikti. Nesisekė diegti naujovių ir konkuruoti su didelio ekrano telefonais iš LG ir Samsung.
2003 metai – „Blackberry 6210“. Pirmasis tikras „BlackBerry“ telefonas, kuriame integruotas telefonas su visiškai veikiančiu el. paštu, naršymu internete ir „Blackberry Messenger“.